Demirkent Ödülleri Sahiplerini Buldu.
12.02.2022

‘’DEMİRKENT ÖDÜLLERİ’’ SAHİPLERİNİ BULDU!

Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından İletişim, “Tarih ve Sosyal Farkındalık Oluşturulmasına Katkı başlıkları altında üç ana dalda toplam 12 ödül verilen "Demirkent Ödülleri" töreni, Nezih Demirkent’in vefatının 21. yılında 11 Şubat 2022 Cuma günü İş Sanat’ta gerçekleştirildi.

Halk oylaması ve Türkiye’nin alanında uzman ve saygın seçici kurulu değerlendirmeleri ile belirlenen ödüller, Ece Vahapoğlu’nun sunuculuğunda, İş Sanat’ta düzenlenen gece ile sahiplerini buldu. Ödül törenine katılan misafirler, Mine Mucur piyano dinletisi ile keyifli bir gece geçirdi.

En iyi dizi ödülünü Kanal D’de yayınlanan Burcu Biricik, Nur Sürer, Enis Arıkan ve Feyyaz Şerifoğlu’nun başrollerini paylaştığı Camdaki Kız, en iyi belgesel ödülünü Bein Connect’te yayınlanan Limonata ile Ayhan Sicimoğlu, dijital medya ödülünü ise youtube kanalıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı aldı.

Dünya Eko A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent ödül törenine katılan konuklara teşekkür ederek; “Bu güzel gecede bizi yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ederim. Maddi zorluklar nedeniyle okuyamayan çok fazla çocuğumuz olduğunu biliyor, burada bize düşen görevi yerine getirmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl 39 çocuğa burs veriyorduk. Bu sene hedefimiz 100 kız çocuğu, sanırım bunu başaracağız”

Dünya Eko A.Ş. CEO’su Burcu Kösem; “Ödül törenimize eşlik ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Biz Demirkent Vakfı olarak Ekonomi, Hukuk, Tarih ve İletişim Bölümleri’nde okuyan kız çocuklarımıza maddi olarak destek sunuyoruz. Maddi desteğin yanı sıra onları danışmanlar kurulu üyelerimizle de bir araya getiriyoruz. Prof. Dr. Emre Erkin, Deniz Ülke Arıboğan, Zeliha Sunal gibi önemli isimlerle de buluşmalar gerçekleştiriyor, bakış açılarını genişletmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde artarak devam edecek. Sizlerin de katkı sağlayabileceği konularda yan yana olmak bizi mutlu edecektir” dedi.

Dünya Gazetesi kurucusu M. Nezih Demirkent ile eşi Prof. Dr. Işın Demirkent'in ilkelerini yaşatmak amacıyla Dünya Eko A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent önderliğinde kurulan Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı, ekonomi, tarih ve eğitim alanlarında araştırmalar yapılmasını ve ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olmayı hedefliyor.

 

Vakfın çatısı altında 3’üncü kez gerçekleştirilen “Demirkent Ödülleri’’nden elde edilen gelir Ekonomi, Hukuk, Tarih ve İletişim Bölümleri’nde okuyan başarılı ancak maddi durumu yetersiz kız öğrencilere burs olarak aktarılacak.

 

ÖDÜL ALAN KURUM VE KİŞİLER:

İletişim Ödülleri;

 • Yazılı Medya: Oksijen Gazetesi
 • Dizi Ödülü: Camdaki Kız
 • Güncel Program Ödülü: Dünya’nın 1001 Hali İle Emin Çapa
 • Belgesel Ödülü: Ayhan Sicimoğlu - LİMONATA
 • Haber Programı Ödülü: Selçuk Tepeli ile FOX Ana Haber
 • Yarışma Programı Ödülü: Masterchef Türkiye
 • İşitsel Medya: Radyo Trafik
 • Dijital Medya (Sosyal Medya): İstanbul Kültür Sanat Vakfı

Tarih Ödülü: Mehmet Korkmaz – Basra Körfezi’nde Osmanlı Denizcilik Faaliyetleri

Sosyal Farkındalık Oluşturulmasına Katkı Ödülleri;

 • Görsel Medya Ödülü; Türkiye İş Bankası ve Tema Doğa Eğitim Programı
 • Yazılı Medya Ödülü; Doç. Dr. Ebru Güzel – Yeni Öncüler Kitabı
 • Dijital Medya Ödülü; Arzu Çekirge Paksoy – İyilik Sayfası