Gazetecilik Sihirli Bir İş Ama Gazeteci Sihirbaz mı?


Gazetecilik Sihirli Bir İş Ama

Gazeteci Sihirbaz mı?

Bizim mesleğimiz kollektif çalışma ister, bir muhabirin günler boyu çalışıp çıkardığı bir haberin yazılışı kadar, verilişi de önemlidir, hele başlığı çok daha önemlidir. Sıradan bir sekreterin sansasyon merakı yüzünden herşey altüst olabilir. Çünkü gazeteler fikir ve haberlerin taşındığı bir araca benzer. Boş sayfalara yerleştirilen haberler ve yazılar öylesine sergilenmelidir ki; ne okur rahatsızlık duymalı ne de olaylar çarpıtılmalıdır. Hatta başlıkların ölçüsü yani kaç sütuna, hangi boy hurufatla verilmesi bile tartışılmalıdır. Bir tarihlerde her haberi sekiz sütuna veren gazeteciler moda olmuştu.

Gazete düzeni sadece bir sayfanın tanziminden ibaret değildir, haberin yayılışı kadar reklamların yerleştirilmesi de özel beceri ister, bu sebeple sayfa çizenler önemli kişilerdir ancak onları bir ressam olarak görmek yanlıştır. Çünkü onlar görselliğe ağırlık tanır, duygusallık ön planda yer alır, buna karşılık sayfa çizerleri iyi birer grafiker olmalıdır. Gazete sayfalarının genelde ömrü bir günlüktür. Yaptığınız eser bir gün, hatta birkaç saat içinde gücünü yitirebilir. Ülkemizde çok satmak uğruna herşey geçerli sayıldığı için yanlış atılmış bir başlık veya abartılmış, hatta yalan bir haber fazla önemsenmiyor, ancak bunun doğru olmadığı kısa sürede anlaşılıyor.

Gazetecilik sihirli bir iştir ama sihirbazlık değildir.

İyi gazetecilerin genelde tecrübeli kişiler olduğu bu yüzden doğru bir görüştür. Deneyimli gazeteciler ne yanlış tahminlerde bulunur ne de yalan haber yazarlar, hatta haberi yazarken kimseyi güç durumda bırakmamaya da özen gösterirler.

Küçük görünen bu ayrıntılara olabildiğince önem verilmesi bir meslek kuralıdır.

25 Mayıs 1993