Nasıl Gazeteci Olunur?

Nasıl Gazeteci Olunur?

Eskiden gazetecilerin anadan doğma oldukları iddia edilirdi, son yıllarda bu düşüncede olanlar azaldı. Çünkü ülkemizde ÖSYM sınavlarında tercihlerini basın yayın okulu, bu yıldan itibaren iletişim fakültesi olarak yapanlar, gazeteci oluyor.

Gazetecilik fedakarlık isteyen bir iştir.  Serveti mesleğidir, kendi kişiliğidir. Açıklanan listeler her yıl dünyada yüze yakın gazetecinin hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Gazetenin kişiliğinde sahibinden olay yerindeki muhabirine kadar herkesin ayrı bir yeri vardır. Yıllarca gazete sahibinin nasıl biri olması gerektiği tartışmaları yapılmış fakat mutabakat sağlanamamıştır. Gazetecilik yapanların gazete sahibi olmaları pek benimsenmemiş, sermaye sahiplerinin gazete sahibi olmasına tepki gösterilmiştir. Buna karşılık bizim mesleğimiz çok tutucu olduğu için mevcut gazete sahiplerinin korunmasından yana olunmuştur.

Gazetecilik zor bir iştir. Bir gönül işi olmaktan çıkmış akıl işi haline gelmiştir. Mahrumiyeti vardır, sıkıntısı çoktur, ücreti düşüktür, zamanı yoktur ama yine de yapılacak zevkli bir iştir. Çünkü gazeteci dünyada haberi en çabuk duyan, haberlerin yönünü gösteren ve her sabah yeni bir ufuk yaratan insandır. Tüm olumsuzluklarına rağmen bu mesleği seçenler sabrettikleri sürece, kendilerini sürekli yenileyerek mutlaka toplum için yararlı ve önemli kişi olacaklardır. Bundan daha büyük bir zenginliğin olacağını da sanmıyoruz.

25 Ağustos 1992